
Matek a Művészetek Völgyében – Interjú a Gondolkodás Öröme Alapítvány önkénteseivel
A Művészetek Völgyében a mateknak is van helye! Ezt szeretné képviselni idén is a Gondolkodás Öröme Alapítvány, akik rengetek programmal várnak minden érdeklődőt a fesztivál mind a 10 napján. Kitelepülésükkel a kapolcsi Főtéren találkozhattok, ahol a nap folyamán fejtörőkkel, játékokkal, előadásokkal és sok-sok érdekességgel készülnek. Többek között az idei programról, a tavalyi élményekről, a matematika és a fesztivál kapcsolatáról kérdeztem őket.
Glück Kriszti és Osztényi József, az Alapítvány önkéntesei válaszoltak és még egy feladvánnyal is készültek, amit az interjú végén olvashattok!
(Forrás: Gondolkodás Öröme Alapítvány)
A fesztivál forgatagában nálatok a logika, a matematika, a fejtörés kerül a középpontba. Hogyan jött ennek az ötlete, hogyan kerültetek a Művészetek Völgyébe (mind az Alapítvány, mind pedig a Ti történetek is érdekel)?
Igazából a mi történetünk közös az Alapítvány történetével. Az önkénteseink közül néhányan már évek óta látogatói voltak a fesztiválnak, és rajongói az esemény hangulatának. Láttuk, hogy számos civil szervezet képviselteti magát, nagyon változatos célokkal és ügyekkel, így felmerült bennünk a gondolat, hogy mi is beleillenénk ebbe a színes forgatagba, és nagyon szívesen mutatnánk meg a fesztiválózóknak a gondolkodás örömét.
Rengeteg programmal készültök idén is – napindító agytornától kezdve, Rubik-kocka tanításon keresztül, a mesterséges intelligenciáig és a bűvésztrükkökig minden az asztalra kerül. Hogyan állítjátok össze a programot, miben változik (ha változik) a tavalyihoz képest?
Sokat inspirálódunk más programjainkból is, a Rejtvénykaland és kvíz például visszatérő eleme a nyári táborainknak. Illetve van egy fantasztikus, egészen nagy létszámú szervezői csapatunk, akik a fesztiválon is részt vesznek, illetve az előkészületeket is végzik. Közösen ötletelünk, vannak olyan programjaink, amik kifejezetten egy-egy szervezőnk szívének kedvesek, mint a Rubik-kocka tanítás; két nagy kockásunk is van a csapatban, ők fogják képezni az érdeklődőket. Ez például egy új program, ahogy a Bűvésztrükkök matematikája is, de visszatérnek a klasszikus formátumaink új tartalommal, így sok szeretettel várjuk vissza a tavalyi látogatóinkat is.
(Forrás: Gondolkodás Öröme Alapítvány)
Van ezek közül közönségkedvenc? Számotokra melyik idén a legérdekesebb?
A közönségkedvencünk a Rejtvénykaland, ahol a fesztiválozók a sátrunkból elindulva rejtvényekkel fedezhetik fel a Völgyet, minden megoldott fejtörő felfed egy nyomot a következő hollétéről. Több, különböző nehézségű szintű pályát is vittünk (és viszünk idén is), és sokan többet, akár mindet teljesítették, sőt még sajnálták is, hogy nem volt több. De nagy népszerűségnek örvendtek a Rendhagyó matekóráink is, ami talán számunkra a legizgalmasabb kihívás, hiszen nagyon változatos életkorú, előképzettségű résztvevőnk volt, és igyekeztünk, illetve igyekszünk idén is mindenki számára újat, izgalmasat mutatni.
A gondolkodás valóban legyen öröm, a matematika népszerűsítésével is foglalkoztok, de mégis sokan visszariadnak a matek hallatán. Hogyan próbáljátok ezt a gátat megtörni? Bevonzani a fiatalokat?
Szerencsére a fiatalok, kifejezetten a kisebb gyerekek nyitottabbak mindenféle kihívásra. De a rejtvény minden korosztálynál remek belépési pont tud lenni. Ezen belül is nagyon színes a paletta, sokaknak a szójátékok tetszenek meg, másokat a képrejtvényekkel lehet berántani, de a lényeg, hogy könnyen ott tudnak ragadni nálunk az érdeklődők, akár órákra játszani, gondolkodni.
A matek is lehet művészet, így helye van a Művészetek Völgyében. Ti mit emelnétek ki, számotokra mivel nyeri el a matematika a művészeti státuszt?
Sokfelől meg lehet közelíteni ezt a kérdést. Egyrészt a matematikához is gyakran ugyanazokra az emberi képességekre van szükség, mint a művészetekben: kreativitás, intuíció, absztrakt gondolkodás. De vannak olyan matematikai objektumok, amelyek vizuálisan is lenyűgözőek – elméleti és esztétikai értékük is van. Ezeket a kapcsolatokat igyekszünk megmutatni a MűvészMatek foglalkozásainkon. De abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a Völgy közössége rengeteg dologra nyitott, így az sem probléma, ha néhány programunkkal távolra kalandozunk a művészetek világától.
(Forrás: Gondolkodás Öröme Alapítvány)
A fesztiválon rengeteg ember megfordul, hozzátok is korosztálytól függetlenül bárki betérhet. Van olyan kiemelkedő eset, történet, amikor egy látogató lenyűgözött titeket?
Közhelyesen hangzik, de a legtöbb látogatónk lenyűgözött minket. Rengetegen jöttek oda hozzánk tavaly, hogy ők sosem voltak jók matekból, meg a rejtvényekben sem ügyesek, de általában gyorsan kiderül, hogy van nekik való fejtörőnk, és végül gyakran ők maradnak nálunk a legtovább. De hogy konkrét történetet is meséljek, épp üres volt a sátrunk, amikor érkezett egy pár, hogy ördöglakatoznának, beszélgetésbe elegyedtünk és annyira lelkesek lettek a Fele sem igaz programunk iránt, hogy megtartottuk csak kettőjüknek, majd a többi rejtvényünknek is nekikezdtek, sőt sajátokat is találtak ki. Így a rövid pihenő helyett több órát töltöttek nálunk.
Amikor nem a fesztiválon vagytok, táborokat is szerveztek fiatal tehetségeknek. Kicsit mesélnétek erről, hogyan tudnak rátok találni az érdeklődők?
A programjaink nagy része általános iskola felső tagozatos és középiskolás diákoknak szól, nekik szervezünk nyári táborokat és foglalkozásokat év közben, ezekről leginkább a honlapunkon, illetve emailben tudnak tájékozódni. De éppen idén bővült a programkínálatunk, ugyanis elindítottuk a minden∙ki∙jön-t, melynek célja, hogy a szélesebb nagyközönségnek is megmutassuk a gondolkodás örömét. A feliratkozók egy hónapon keresztül naponta kaptak gondolkodtató feladatokat, melyeket úgy alkottunk meg és válogattunk össze, hogy minimális matematikai alapképzettséget igényeljenek. Ennek a hónapnak vége, de elérhetőek a feladatok, illetve jövő áprilisban ismét lehet csatlakozni.
+1 Tudtok esetleg egy kedvcsináló fejtörőt küldeni az olvasóknak?
Az alábbi rejtvény a tavalyi közepes nehézségű Rejtvénykalandunkból származik.
Melyik település nevét rejtik az alábbi betűk?
Bot füle randa
(Megoldás: Balatonfüred)
Pintér Alma