Fel

Olvasmány október 23-ra: a legendás ’56-os forradalom kamaszszemmel

unnamed (2)

Olvasmány október 23-ra: a legendás ’56-os forradalom kamaszszemmel

Az 1956-os forradalom eseményeiről minden évben megemlékeznek az iskolások, mégis nehéz nem pátoszos hősi legendaként tekinteni rá, hanem egy olyan élethelyzetként, amelyben hús-vér emberek vettek részt. Monica Porter magyar származású írót a családja története indította arra, hogy ifjúsági regényben dolgozza fel az ismert történelmi eseményt. A budai vár Vagányai című könyv hősei egy hétköznapi kiskamaszbanda életét élik, egészen addig, amíg a forradalom szele már a budai vár labirintusos pincéibe is elér…

 

unnamed (18)

 

A forradalmi események alapjaiban rengették meg a magyarok életét, különösen a felvonulások, tüntetések, fegyveres konfliktusok helyszíneinek közvetlen környezetében élőkét. A budai vár közelében álló Bem-szobor talpazatáról fontos beszédek hangoztak el, később pedig fegyveres összecsapás helyszíne lett a Széna tér. Nem csoda, ha a Vagányok bandája a kiskamaszok kíváncsiságával fordul a történések felé. Addigi életük a kalandról, játékról (és persze a tanulásról) szólt, most pedig olyasvalami bontakozik ki a szemük előtt, ami egyáltalán nem hasonlít a játékra… A forradalmi lelkesedés kezdetben magával ragadja őket, az egyetemisták mellett ők is boldogan tervezik a jövőjüket a szabad Magyarországon. Ám amikor megjelennek a tankok, mindenkinek döntenie kell. Van, aki továbbra is részt vesz az utcai harcokban, van, aki a forradalmárok ellátásáról gondoskodik kitartóan, és akad, akinek a családja végül úgy dönt, hogy elhagyja az országot… A kiskamaszok élete nagyban függ a szüleik helyzetétől, döntéseitől – vajon hogyan élik meg ezt Riki, Petra, Feri és a többiek?

 

A szerzőről: 

A magyar születésű Monica Porter szüleivel 1956-ban emigrált, jelenleg Londonban él. A forradalmi eseményekre főként a családi legendákból emlékszik, de magyar gyökerei és szüleinek, a híres énekes- és színésznő Rácz Valinak és az elismert író, újságíró Halász Péternek a történetei a mai napig sokat jelentenek számára. Monica Porter az 1970-es évektől foglalkozik újságírással, több neves lapnak is dolgozott (Daily Mail, The Times, The Guardian). Több könyvében is foglalkozik történelmi kérdésekkel, közöttük magyar vonatkozásúakkal is. A budai vár Vagányai a második ifjúsági könyve, valamint az első, amely magyarul jelenik meg.
Nem minden gyerek olyan szerencsés, hogy a szülei, nagyszülei tovább mesélik a családi történeteket. A budai vár Vagányai olyan ifjúsági könyv, amely közelebb hozza, érthetőbbé, átélhetővé teszi a mostani kiskamaszok számára azt az időszakot, amelyről a legtöbben csak tankönyvekből, megemlékezéseken hallanak.

 

unnamed (19)

 

A könyv megrendelhető itt: https://mora.hu/kereses?mit=a%20budai%20v%C3%A1r%20

Nincsenek hozzászólások

Komment hozzáadása