Egy friss Egérmese
Se szeri se száma a meseirodalomban híressé és naggyá lett egereknek, Mickey-től Ruminiig. Náluk talán csak a mackók vannak számosabban – ha nem vesszük sorra a cicákat, kutyákat, mókusokat, és így tovább. Ami viszont bizonyosan látszik ebből is, a gyerekek rajonganak mindenféle bundás lény kalandjaiért. Ezek sorát gyarapítja Gáti Éva könyve
Ebben az Egérmesében egyáltalán nem egy szürke kisegér kalandjait ismerhetjük meg, már csak azért sem, mert a történet főhőse Prézli, a kis egérgyerek – ellentétben mindenki mással – barna bundát visel. Váratlan vendégként bukkan fel Egérfalva „postaláda városában”: egy nagy esőzés sodorta el véletlenül, ámbár lehet abban némi szándékosság is, mivel egércsapdák és egy vérszomjas kandúr keserítette korábbi életét. Nagy szerencséjére a piros postaláda-lakásban élő Emma asszonyság és Elemér bácsi személyében kedves pártfogókra talál, s mellettük új otthonra lel, ahol tökmagkávé sajtos lepény illata ébreszti.Persze hamar kiderül, hogy az egérélet nem csupán a sajt – avagy a különleges ínyencség, a pörccukor – körül forog, s mint az lenni szokott – a szeretni való kis gézengúz hamar felforgatja a hétköznapokat, s ebben nem kis szerepe lesz egy varázslatos kulcsnak és egy titokzatos kandúrnak is. Az iskolában természetesen új barátokra lel Prézli Cinci, Cincérke, avagy a folyton szólásokban beszélő Reciprok személyében. Megismerjük Cintula kisasszonyt, a Cirmos Cincogók együttest – s mókás módon, a találó nevek garmadájába még mintha a könyvet megjelentető kiadó, a Ciceró neve is beleillene…
Esti közös olvasásra ajánlott
Mindazonáltal bátor vállalkozásnak tűnik egy újabb egérfőhőssel vágni neki a gyerekkönyv piacnak, különösen a túl sokat nem mondó „Egérmese” címmel, amiből szintén nem kevés látott már napvilágot versként vagy meseként, könyvben és filmen egyaránt. Buzay István bájos, gyermeki grafikái azonban kézbe vetetik a kötetet, s ha valaki belelapoz, beleolvas – mi több próbára teszi a célközönségnél – akkor már semmi vész. Gáti Éva – akit elsőkönyves fiatal anyukaként mutat be a kiadó – igazán ért a gyerekek nyelvén. Meséje hamar belelopódzik a gyerek buksikba, és minden bizonnyal a szülőgeneráció is kellemesen szórakozik majd amikor a kukoricabefőttről, a fürtös szirompuffancsról, Herbert von Nuss Kamralyuk Cinfóniájáról, vagy az „Egértelmező” szótárban szereplő morzsaanalízis cinkoszkópról olvas. Mert leginkább esti közös olvasáskor működhet jól ez a könyv. Tökéletesen alkalmas arra, hogy megmosolyogtassa, elbájolja, s álomba ringassa a gyerek buksikat.
– Nyulász Péter –
Gáti Éva: Egérmese
Ciceró Budapest, 2009