A legizgalmasabb kisvasúti útvonalak – gyerekekkel kötelező program!
Kisvasút – a nagy kicsinyitett mása. Kirándulás a családdal, csodás erdei utak és megannyi érdekesség. Összegyűjtöttünk nektek öt kisvasút útvonalat, amelyet ősszel feltétlenül próbáljatok ki. S miközben utaztok, kirándultok, ismerjétek meg, tanítsátok meg játszva a gyerekeknek a vasúttal való közlekedés szabályait, etikettjét.
Zsuzsi vonat és társai
Tudtátok, hogy az országban 22 kisvasút várja az utasokat?
Talán a legismertebb a budai gyerekvasút, melynek érdekessége, hogy a kis vasutasok mindig is gyerekek voltak, ők feleltek a menetrend betartásáért, ők kezelték a jegyeket. A híres vasút az 1950-es évektől szállít utasokat a budai erdőségen keresztül.
Viszont ha egy kicsit körbenézünk az országban máris több mint 20 kisvasút közül választhatunk. A kisvasutakról érdemes tudni, hogy ezeket nem a kirándulásra találták ki, hanem fontos gazdasági utakon épültek meg, s főleg az erdészek munkáját segítették. Így jutottak el az ország legszebb és egyben legeldugottabb szegleteibe, hogy ott dolgozzanak.
Ma már, köszönve a korábbi évek munkásainak, a kirándulók vehetik birtokba ezeket a vonalakat. Sűrű erdőben kanyarodva juthatunk el egyik kirándulóhelyről a másikra. Budapesttől nem messze szállhatunk fel a Királyréti Erdei Vasútra, amely Kismarosról indul Szokolyán át a Királyrétre. Kicsit messzebb, Miskolc mellett Lillafüreden indul a másik erdei vasút, amely látványos tájakon kanyarog végig. Érdekessége ennek a vasútnak, hogy néhány kocsija több mint 90 év óta áll szolgálatban!
A Zsuzsi nevű erdei vasút pedig a legrégebbi az országban, Debrecenből indul, s 50 perces útra viszi a kis látogatókat. De, ha már Kelet-Magyarország, akkor érdemes a hortobágyi kisvasútra is jegyet váltani, ahol már az 1920-as évektől működik a kisvasút. Eredetileg haltakarmányt és lehalászott halakat szállított a vonat, ma már viszont a környék élővilágára kíváncsi látogatóknak mutatja meg a főbb látnivalókat.
Ha dudál a mozdony
Azt szinte minden gyerek ismeri és tudja már, ha dudál a mozdony, akkor már nagyon közel van hozzánk, s arra figyelmeztet, hogy semmi esetre se menjünk a sínekhez közel. A kürt szó szerencsére annyira erőteljes hangzású, hogy már jó messziről meghallják a járókelők. A másik fontos figyelmeztetés a sorompó és a piros lámpa az átkelőknél. Ezek egyértelműen azt jelzik, hogy most tilos az átjárás! Sokan gondolják azt, hogy még messze van a vonat, s könnyedén átfuthatnak a síneken, viszont pont ez a legveszélyesebb. Sajnos ilyen helyzeteknél is előfordultak már balesetek. Ezért a gyerekeknek nagyon nyomatékosan meg kell tanítani, hogy a piros az tilos, s ilyenkor várják meg, míg elhalad a vonat.
Vasúti etikett
A vonattal való utazásra pontosan ugyanolyan szabályok, illemek vonatkoznak, mint más közlekedési eszközökre. Ha helyjegyünk van, akkor azt a helyet kell elfoglalnunk, lábakat nem szabad feltenni az ülésekre. Ha zsúfoltság van, akkor adjuk át helyünket az időseknek. Le- és felszállásnál hagyjunk magunknak időt, hogy kényelmesen elfoglalhassuk a helyünket. A vasuti kocsik ablakából páratlan látvány tárulhat elénk utazás közben, viszont az ablakon kihajolni menetközben tilos és életveszélyes!
Egy-két érdekesség a vonatokról.
Az első sikeres gőzmozdony Pen-y- Darenből indult, 16 kilométert tett meg.
Stephenson első gőzmozdonya 1829-ben 42 km/h sebességgel haladt.
A leghosszabb személyszállítóvonata Japánban közlekedik, 404 méter hosszú.
A világ leggyorsabb vonata pedig Kínában van, amely 317 km/h sebességgel közlekedik.
A cikket a Közlekedésbiztonsági rajzpályázatot kiíró KÖBE Biztosító támogatta.