Varázsecset – Színházi nevelést Mindenkinek!
Egy jó mese a felnőtteket és a gyerekeket is egyaránt meg tudja szólítani. A történet, az univerzális nyelv, a szimbólumok mindenki számára érthetővé válnak, mégis más-más korosztálynak különböző jelentéssel bírhatnak.
Egy jó színházi nevelési program pedig minden nézőjének új kérdéseket tud feltenni, és olyan gondolatokat tud ébreszteni, amelyek sokáig elkísérhetik őket.
A KB35 Társulat Jótékonysági estjén jártam.
(Kép: KB35 Társulat, facebook)
December 14-én második alkalommal került megrendezésre a KB35 Színházi Nevelési Társulat jótékonysági estje, ahol támogatóként bárki betekinthetett a munkájukba és részese lehetett egy drámapedagógiás előadásuknak. Az 1988-ban kezdődő inárcsi drámaiskola hagyományait folytató társulat ugyanis a színjátszáson és a történeteken keresztül kapcsolódik közönségéhez. Elsősorban a gyermek és fiatal felnőtt korosztály a cél, hiszen missziójuk, hogy minél több iskolába el tudják vinni előadásaikat, hogy évről-évre egyre több fiatal találkozhasson a színházzal. Egy történeten keresztül ugyanis megérthetjük környezetünket, mások viselkedését, és önmagunkat is – így a diákok játszva tanulhatnak egymásról, a világról és saját érzéseikről.
„Hisszük, hogy előadásink a pedagógia és színház eszközeivel képesek megteremteni egy olyan fórumot, ahol a résztvevők az elfogadó közegben szabadon oszthatják meg gondolataikat és érzéseiket, és közösen új gondolati minőséget hozhatnak létre, így valódi közös tanuláson mennek keresztül.” (A társulat, munkájukról)
A Jurányi Inkubátorházban megrendezett esten viszont most a felnőttek is betekintést nyerhettek mindebbe. Hiszen bárki ülhet a nézőtéren, a cél azonos: gondolatokat ébreszteni, változást hozni. A passzív résztvevőből aktív nézőt alakítani, aki fokozatosan, saját keretein belül tud belépni a történetbe – hiszen egy színházi előadás időnként igenis megtörheti azt a bizonyos negyedik falat.
(Kép: KB35 Társulat, facebook)
A társulat repertoárjából a Varázsecset című előadásuk került most bemutatásra, amely szintén igazat ad az állításnak, hogy a mesék minden korosztálynak szólhatnak. A kínai mesét feldolgozó történet Ma Liang-ot, az árva kisfiút követi nyomon, aki mindent megtesz azért, hogy festő lehessen.
“Hát a szegény ember gyereke nem tanulhat meg festeni? Én festeni szeretnék, és festeni fogok akkor is, ha nincs, aki megtanítson. Majd tanítanak a hegyek, a fák, a virágok és az állatok.” (Részlet a meséből)
Társadalmi ellenállás, hatalommal való szembeszegülés, önmagunk és mások akarata kerül az előadás középpontjába. Hiszen Ma Liang festeni, alkotni, teremteni szeretne. Amikor viszont senki nem fogadja tanítványának, saját magát kezdi el tanítani. S mikor ecsetre sem telik pénzéből, álmában megajándékozzák egy varázsecsettel. Egy olyan varázsecsettel, ami mindent életre kelt. Így viszont Ma Liang a hatalmasokkal is összetalálkozik, hiszen ilyen varázstárgyra mások is szert szeretnének tenni.
(Kép: KB35 Társulat, facebook)
A fiú és a császár története ez, és amelyet, a KB35 társulat tagjai, Villant Bálint és Fodor Éva kelt életre. Az előadásnak az alkotás ad keretet – a nézők is bevonódhatnak a festéstbe, személyesen találkozhatnak Ma Liang-gal. A társulat legkisebbeknek szóló története viszont a felnőtteket is ráveszi a közös gondolkodásra, Ma Liang végső dilemmája pedig sokak számára ismerős helyzet lehet.
„A fiú kapta a varázsecsetet, egy vonás, két vonás, és máris ott csillogott a császár szeme etőtt a parttalan, krisztálytiszta óceán. Kék felszíne sima volt, és ragyogott, mint hatalmas nefrittükör.” (Részlet a meséből)
A jótékonysági esten azonban nemcsak a Varázsecset várta a nézőket, hanem – hogy még különlegesebb élményt nyújtsanak – improvizációs tombolával is készültek a társulat tagjai. Így míg az első „felvonásban” Kínába utazhattak el a résztvevők és Ma Liang-gal együtt elmélyülten gondolkodhattak és alkothattak, addig az est második felében felszabadulva, nevetve élvezhették az improvizációs jeleneteket és szurkolhattak, hogy tombolajegyükkel ők nyerjék el a felajánlott ajándékokat.
Az esten így minden néző támogatóként hozzájárult a társulat működéséhez, és további tevékenységeikhez. Az eseményen viszont több rendszeres adományozójuk is megjelent, akiknek így kiemelt köszönetet mondhattak, hiszen ők folyamatosan segítenek abban, hogy a színházi foglalkozások eljussanak újabb és újabb, akár hátrányos helyzetű iskolákba is. Megadva ezzel sok fiatal számára sokszor az első színházi élmény lehetőségét.
„Adománygyűjtésünket azért indítottuk el, mert szeretnénk, hogy minél több hátrányos helyzetből érkező fiatal is részesüljön a színházi-nevelési programok hosszútávra szóló élményében. Kiemelt jelentőséggel bírnak számunkra az akár kisebb, de rendszeres adományok, hiszen ezek teszik lehetővé, hogy működésünk kiszámítható és tervezhető legyen, mely nélkül egyetlen színházi-nevelési programunk sem valósulhatna meg. 3000 forintból meghívhatsz egy mai magyar közoktatásban résztvevő diákot, hogy ingyenesen részesüljön egy színházi nevelési előadás élményében.” (A társulat, az adományokról)
(Kép: KB35 Társulat, facebook)
A hét tagú társaság folytatja tehát munkáját, jövőre is szeretnének minél több iskolába, minél több diákhoz eljutni. Előadásaik széles skálán változnak, az 5 éves korosztálytól egészen a 18 éveseknek is nyújtanak foglalkozásokat – melyek mind az adott korcsoport élethelyzeteit, dilemmáit, nehézségeit dolgozzák fel. Pedagógiai és pszichológiai háttérrel pedig úgy tudnak segítséget adni, hogy a fiatalok játszva éljék át a helyzeteket.
A jótékonysági est így hozzájárult a társulat missziójához.
Varázslatot adtunk és kaptunk.
További információ a Társulatról: https://kb35sznt.hu/#eloadasok
Pintér Alma