Vitorlával, evezővel – folyón és tavakon keresztül – 5 „vizes” tipp, amit még ősszel is kipróbálhattok
Hiába múlt el a nyár, hazai vizeiken még bőven lehet hajózni, evezni, vitorlázni, vagy akár suppolni. Próbáljátok ki ezeket a csodás kirándulásokat – 5 „vizes” tipp a hétvégére.
- Vitorlással vagy épp akkumulátoros hajóval a Balatonon
Igaz már nincs strandidő, de a Balatonon vitorlázni, ilyen csodás őszi időben egyszerűen kihagyhatatlan. Rendszeresen szerveznek hajóskapitánnyal vitorlás túrákat, amellyel a vízről csodálhatjátok meg a tihanyi Apátságot, a Badacsony szépségét, vagy akár egy csodás naplementét a keszthelyi öbölben.
Annak, akinek nincs kedve vitorlázni, érdemes kipróbálnia a füredi kikötőben található akkumulátorral működő kis hajókat. De ennél nagyobb, szintén akkumulátorral működő hajók is vannak, amelyekhez nem kell hajóskapitányi végzettség, s így is bátran tehetünk egy félórás utat a füredi öbölben.
- Kenuzás hazai folyóinkon
A kicsivel bátrabbaknak a kenuzás élményét ajánljuk. Igaz hazai vizeink már nem olyan melegek, de a folyón evezni csodás élmény. Minden evezésnél fontos biztonsági felszerelés a biztonsági mellény, s nemcsak gyerekeknek!
Akik Budapesten vagy a környékén laknak, azoknak irány a Duna. Akár észak fele, akár dél fele, számtalan túra útvonalak állnak a kenuzás szerelmeseinek a rendelkezésére. Az egyik kedvenc túra Vác felett Nagymaros irányába, Kisoroszinál a szigetcsúcsot érintve. De Szentendre fele is biztonsággal evezhettek felfele, egy-egy kis kikötőnél megállva, friss üdítőt fogyasztva. Akik messzebbre szeretnének menni, azoknak ajánljuk a Szigetközi túrákat, vagy Felső – Tisza vidékét, a Kőrös folyót. Fontos, hogy ezeknél a túráknál érdemes vezetett túrán részt venni!
- Fertő tavi hajókázás
Másik nagy tavunk a Fertő tó, ahol szintén számtalan hajózási lehetőség van. Fertőrákosról indulva kis hajóval hamar átérhettek Ausztriába, ahol érdemes egy rövid sétát tenni, majd egy másik hajóval visszatérni. http://fertotavihajoutak.hu/
A kalandosabb vízitúra a Fertő tavon, az a nádason keresztül visz. Ide szintén kenuval tudtok bemenni, s természetesen tapasztalt vezetővel. Egy túra három óráig tart, melyen hat kilométeren keresztül megismerhetitek a nádasok, csatornákba záródott belső tavak élővilágát. A túra a Csárda-csatorna bejáratától indul. Részletek itt: https://www.ferto-hansag.hu/
- Tisza tavi kalandozások
Aki viszont szeretné látni a kontinens legnagyobb tündérrózsa mezőjét, vagy szívesen megkóstolná a sulymot, annak a Tisza tavon a helye! A vezetett túrán kishajóval lehet végig barangolni, emberektől távol egy rejtelmes vízi világot. A tavon több mint 200 madárfaj található, s ahogy a túravezetők mondják, a csodás táj sokszor az Amazonas vidékét idézi. A túrára itt lehet jelentkezni. https://tavitura.hu/
- Alternatív vízi program – Ismerkedj meg a Sup-al!
S végül egy új keletű, se nem hajós, se nem kenus program álljon itt a végén. Egyre népszerűbb már nálunk is a sup – azaz a szupozás. Mit kell tudni erről a sportról? A Sup minden korosztály számára ajánlott. Vannak gyerek sup-ok, tandem sup-ok, és pl. 300 literes sup, ami 150 kilós embert is elbír. Gyorsan, könnyen elsajátítható sportág, mobilis sporteszközzel. Nem igényel előképzettséget. Bátortalanabbak akár ülve, vagy térdelve is hajthatják deszkájukat.
A vízi túrázástól, a kardio edzésen át a jógáig mindenre használható, sőt, akár még horgászathoz is kitűnő. Az ember csendben, a “vízen járva” fedezheti fel a világot, gyönyörködhet a természetben, figyelheti a vad-, és élővilágot, anélkül, hogy megzavarná azt, vagy kárt tenne benne.
S, hogy hogyan tanuld meg a supozást, természetesen a gyakorlatban, de egy kis videó segítségével már az elméletét is megtanulhatjátok!
https://www.youtube.com/watch?v=0iMd7vETonc&ab_channel=MagyarKajak-KenuSz%C3%B6vets%C3%A9g
Kellemes kalandozást a vizeken!
A cikket a Közlekedésbiztonsági rajzpályázatot kiíró KÖBE Biztosító támogatta.