Fel

A mézeskalács története

egyszeru-mezeskalacs-recept

A mézeskalács története

A mézeskalács az egyik legnagyobb karácsonyi klasszikus, amit millióféleképpen el lehet készíteni, a díszítése pedig végtelen. Olyan sütiről lesz most szó, amit már az egyiptomiak is szívesen ettek!

Az ókori mézeskalács

A mézeskalács klasszikus karácsonyi sütemény itthon, de a világ más országaiban is imádják. Az illata már sütés közben ünnepi hangulatba hoz, az ízét pedig képtelenség nem imádni, így ha nem sütsz eleget, könnyen azt veheted észre, hogy már csak a hűlt helyét találod a kekszes dobozban.

A mézeskalács annyira régi, hogy hasonló süteményt már az ókorban is találtak a piramisok feltárásakor. A görögök is szerették a mézet és a mézeskalácsot, és olyannyira nagy becsben tartották, hogy még a halottak szájába is tettek belőle. Vagyis a mézeskalács már évezredek óta különös, misztikus sütemény.

kakaós mézeskalács

A zarándokok ételéből ajándék lett

Mivel a méz soha nem volt olcsó, ezért az évszázadok alatt az ünnepi időszakokra korlátozódott a mézes sütemények fogyasztása. A mézeskalács a középkorban főleg egyházi körökben volt népszerű, ahol szenteket formáltak meg belőle. Idővel aztán a vándorok, zarándokok étele lett, majd a hétköznapi emberek is megismerték, és megszerették a mézeskalácsot.

A nagy kereslet életre hívta a mézeskalács céheket, és kedvelt ajándéktárgyakká váltak a díszes sütemények. Németországban és Ausztriában több száz éves hagyománya van a mézeskalácsnak, és a mai napig népszerű karácsonyi ajándéknak számít.

A mézeskalács története Magyarországon

Magyarországon is egészen régre nyúlik vissza a mézeskalács hagyománya: az első leleteket az aquincumi ásatásoknál találták, ami arra utal, hogy már az ókorban is sütöttek ezen a területen mézeskalácshoz hasonló süteményt.

A világtendenciához igazodva itthon az Árpád-házi királyok korában a kolostorokban sütöttek mézeskalácsot, és készítettek mézes italokat. Mátyás uralkodása alatt aztán Bécsből hozott keleti fűszerek is kerültek a mézeskalácsba. Legnagyobb sikere az 1600-as években volt, ekkor alakult meg az első mézeskalács céh is Pozsonyban. Innentől kezdve a vásárok és a búcsúk legkedveltebb vásárfiává vált. A díszítése átment valóságos művészetbe, és lássuk be, még ma is veszünk egyet-egyet, ha szépen díszített formát látunk.

Nincsenek hozzászólások

Komment hozzáadása