Az adventi színek jelentése
Advent időszaka a keresztény kultúrkörben a karácsony előtti negyedik vasárnaptól karácsonyig tart. Advent első vasárnapja mindig november 27. és december 3.között van, utolsó vasárnapja december 18. és december 24.közé esik.
Adventi koszorú
Adventkor a 19–20. század óta készítenek koszorút. A gyertyák színe a katolikus vallásban lila, kivéve a harmadik vasárnapon, amikor rózsaszín gyertyát gyújtunk. A lila a bűnbánatot és a megtérést jelképezi, a rózsaszín az örvendezést. A koszorú négy gyertyájának meggyújtási sorrendje: az első és a második lila, a harmadik a rózsaszín, a negyedik lila. A gyertyákat vasárnaponként gyújtják meg, minden héten eggyel többet. A világító gyertyák számának növekedése szimbolizálja a növekvő fényt, amelyet Isten Jézusban a várakozónak ad karácsonykor. Az utolsó vasárnapon minden gyertya egyszerre ég.
Színek és jelentésük
Minden gyertya szimbolikus jelentéssel bír: hit, remény, öröm, szeretet. A gyertyák egyben a katolikus szimbolika szerint egy-egy személyre vagy közösségre is utalnak:
Ádám és Éva – mint akiknek elsőként ígérte meg Isten a megváltást (hit);
zsidó nép – akinek megígérte, hogy közülük származik a Messiás (remény);
Szűz Mária – aki megszülte a Fiút (öröm – rózsaszín gyertya);
Keresztelő Szent János – aki hirdette Jézus eljövetelét, és készítette az utat az emberek szívéhez (szeretet).
Változó trendek
Manapság már nem feltétlenül ragaszkodunk a hagyományos lila-rózsaszín adventi koszorúhoz. Mindenkinél más és más a színválasztási szempont. Van aki a lakása színeihez, van aki a karácsonyfához és egyesek az év divatszíneihez igazítják az adventi koszorú színét. A legfontosabb azonban, hogy a változó divatirányzatok közepette se feledkezzünk meg az Advent lényegéről, az örömteli várakozásról, a szeretetteljes készülődésről.
forrás: www.teunneped.hu