Kultúrtér Mese.Habbal – programajánló a gyerekes családoknak az idei Művészetek Völgye Fesztiválon – interjú Szabó – Varga Melindával az udvar házigazdájával
Idén is kiemelt szerepet kapnak a családi programok a Művészetek Völgyében. A Kultúrtér Mese.Habbal udvarban nemcsak a kicsiket, hanem a nagyobbacskákat és a szüleiket is rengeteg programmal várják a szervezők. Az udvar egyik házigazdájával Szabó – Varga Melindát kérdeztem, hogy mi alapján alakították ki a programokat, kiket hívtak idén meg az udvarba, s mit is jelent a Mese habbal?
A Művészetek Völgye Fesztivál kiemelten családbarát fesztivál – mire figyeltek, amikor összeállítjátok a programokat a Kultúrtér – Mese.Habbal udvarban?
Alapvető célunk természetesen, hogy a Művészetek Völgye szellemiségébe illeszkedő, értékteremtő, színvonalas programokat, minőségi időtöltést kínáljunk a hozzánk érkező családoknak.
Fontos számunkra, hogy megmutassuk, a Völgyben azoknak sem kell lemondaniuk a fesztiválélményről, akik éppen kisgyermekeiket nevelő életszakaszban vannak.
A nyár a szabadság, az önfeledt szórakozás, a közös családi pihenés, közös élményszerzés időszaka – ezen gondolat mentén szerveződnek programjaink.
A Kultúrtér – Mese.habbal. udvar egy árnyas, csendesebb, lassabb oázis a fesztiváli forgatagban, ahol az egész család megpihenhet, minden családtag jól érezheti magát.
A programok összeállítása során (a gyerekek napirendjét alapul véve) fontos szempont volt a kiszámíthatóság, ezért különböző állandó programsávokba rendeztük a napi programokat.
Már reggel 10 órától várjuk a családokat kreatív alkotásra, zenét hallgatni, beszélgetni, társasjátékozni, vagy csak egyszerűen leülni, élvezni a hangulatot, figyelni, megpihenni, finomat enni, inni.
A gyerekeknek szóló programsávot Kecskés Karina színésznő, metamorphoses meseterapeuta, drámapedagógus Mesékbe zárt titkok című foglalkozása zárja (15 órától 16:30-ig), a foglalkozás Fehérváry Lilla muzsikus közreműködésével válik teljessé.
16:30-tól már jórészt elsősorban felnőttek számára érdekes és izgalmas beszélgetések lesznek nálunk, de minden programunk gyerekbarát, természetesen.
A műsorotokban kiemelt szerepet kap a Bezzeg a mi időnkben! Ok, Boomer című beszélgetés sorozat, ami szintén arra utal, hogy a Művészetek Völgye programjai egyszerre szólítanak meg több generációt.
Jelen esetben, nálatok az udvarban, ez hogyan képzelhető?
A 2023-as programsorozatunk nagyon jól sikerült, utána mégis azt éreztem, nagyon hiányzik egy olyan programsáv, amellyel a Z generációt szólítjuk meg.
Hiszen, ha azt mondom: család, akkor nem szabad elfelejtkezni erről a korosztályról (és szüleikről).
A generációk közti kommunikációs szakadék nagyon aktuális téma.
Azt gondoltuk, hogy érdekes lenne egy ilyen, minden szempontból nagyon sokszínű rendezvényen, mint a Művészetek Völgye összehozni, egymás mellé ültetni a generációkat, hogy körbejárjunk olyan témákat, amelyek aktuálisak, minden generációt érintenek – amelyekkel kapcsolatban mindenkinek van élménye és véleménye.
Ezek a beszélgetések a fesztivál és az udvarunk hangulatához illeszkedő, laza, ’beleszólós’, ’résztvevős’, ’megosztós’, ’közösen gondolkodós’ módon működnek majd.
Megtisztelő, hogy a téma hazánkban jelenleg legismertebb szakértője, Steigervald Krisztián is velünk tart egy beszélgetés erejéig.
Nem célunk találni egy igazságot (nem is lehet) vagy bármilyen bölcs konklúzió levonása.
A cél maga a beszélgetés, párbeszéd, kommunikáció.
Egyébként nagy izgalommal várjuk mi is, hova fut ki majd egy-egy ilyen beszélgetés, és milyen érzésekkel indulunk tovább az aznap esti koncertekre, a nagyszínpadok irányába.
Témáink:
A helyedben én … – kéretlen jótanácsok – avagy mit tanulhatunk egymástól?
Félelem, bátorság – Merni, vagy nem merni?
Önérvényesítés, karrier – Mi leszel, ha nagy leszel? avagy: Pénzt vagy életet?
Offline vagy online – Olvasni szexi?
Párkapcsolat – Crush-od van, vagy szerelmed?
Influenszer kultúra 1.0 – Kövess be!
Influenszer kultúra 2.0 – Önértékelés, elég jó vagy?
FOMO, YOLO – Carpe Diem kultúra 2024-ben
Hogyan mondjam el neked? – Kommunikáció
Egy másik érdekes program a Filozófia Kávéházatok, amely szerintem kimondottan felnőtt program – milyen témákról beszélgettek, mik kerültek 2024-ben a fókuszba?
A Filozófiai Kávéház műfaját Csonka Liberta ismertette meg velem.
Magam is vettem már részt ilyen beszélgetésen, és rácsodálkoztam arra, ahogy teljesen különböző életkorú, hivatású emberek gondolkodtak, érveltek egy-egy témában.
Liberta személyisége fantasztikus, nagyon intelligens, érzékeny, nyitott NŐ (a szó legjobb értelmében, és csupa nagy betűvel!), aki bámulatosan ’tartja kézben, terelgeti’ a beszélgetést.
Liberta minden napra hívott egy beszélgetőpartnert is, ez még érdekesebbé teszi majd a beszélgetéseket.
Kérdésedre visszatérve, ez valóban egy komolyabb, mélyebb műfaj, de 14 éves kortól már bátran merem ajánlani.
Témák:
Kutyizmus (beszélgetőpartner: Lelkes Szofi)
Lelkes emlékezés (beszélgetőpartner: Kis-Rabota Katalin)
Életformálás, életművészet (beszélgetőpartner: Jozef A Tillmann)
Méltóság a gazdaságban (beszélgetőpartner: Nagy Barbara)
“Mikor vagyunk morálisan felelősek?” (beszélgetőpartner: Ónya Balázs)
Megértés (beszélgetőpartner: András Ferenc)
Játék (beszélgetőpartner: Kraszkó Zita)
Kézművesség (beszélgetőpartner: Marczi Gábor)
Anyaság (beszélgetőpartner: Fröhlich Johanna)
Intelligencia (beszélgetőpartner: Kardos Gábor)
A workshopok és a mesék gyerekeknek szólnak – mi alapján válogattatok, kik lesznek idén a vendégek?
Az udvarban idén különösen nagy teret kapnak a szabad alkotást, az önismeretet és önkifejezést támogató tevékenységek, programok.
A Kreatív Alkotó Sarokban minden nap 10-14 óráig várjuk a gyerekeket.
Két fantasztikus munkatársunk, Fanni és Bogi készülnek gondolatébresztő, alkotásra ösztönző ötletekkel, melyek mentén elindulva, a rendelkezésre álló eszközök segítségével (amelyeket ezúton is nagyon köszönünk a Pirex Papírnak!) alkothatnak a gyerekek (és szüleik).
Ugyanebben a sátorban, minden nap 14-16 óra közt Élményfestésre vár minden alkotni vágyót Zelei Diana grafikus. Ez a programsáv határozottan minden korosztálynak érdekes, izgalmas önkifejezési, alkotási lehetőség kínál.
A 11:00 órás (’könyves’) idősávban érkeznek hozzánk olyan vendégek, mint Szabó T. Anna (költő), Molnár Emese (JaMese zenekar énekese, dalszerzője), Szűcs Kinga (színész, író), Zoltán Áron (Vígszínház színművésze) – egy-egy beszélgetés, közös játék erejéig.
Minden délben lesz nálunk MeseEbéd: az udvarunk munkatársai a Líra Kiadó által felajánlott könyvekből olvasnak fel meséket 12-13 órás idősávban. (Nálam ezt az ötletet nagyszüleimnél töltött nyarak emléke inspirálta, a Kossuth Rádió ’Jó ebédhez szól a nóta’ című műsora. 😀 )
Mindeközben lehet nálunk ebédelni: idei cateringesünk, a Patisson FoodTruck, egészséges, minőségi ételekkel várja az udvarunkba érkezőket, elérhető áron.
A Játszóház Projekt – TársasSuli játékmesterei kifejezetten családoknak szóló társasokkal érkeznek minden délután 14-17:30 közt.
A kora délutáni (14:00-15:00 órás) idősávban lesznek koncertek: a CirkuszKA (akusztikus világzenei együttes), a Zabszalma zenekar jóvoltából.
16:30-18:00 órás idősávban ’komolyabb’ beszélgetések lesznek a színpadon:
Kraszkó Zita előadóművész, filozófus Pszicho Trash című beszélgetés során a napjainkban oly divatossá vált ’konyha-mindfulness’ kérdéskört járja körül.
Bencze Mariann, a KultPult alapítója elhozza hozzánk az #itthonotthon nevű kulturális-közéleti programsorozatát is. Vendégei lesznek: Dés András, Láng Annamária, Váczi Eszter, Gátos Iván, Mesterházy Balázs, Pátkai Rozina, Raskó Gabi, Szekeres Niki.
A tavalyi évi nagyon nagy sikerre való tekintettel idén is érkezik hozzánk a Poa Pratensis Bluegrass Band(a) – ezt a koncertet nagyon ajánlom mindenkinek, tényleg fantasztikus, egyedülálló hangulata van – július 21. vasárnap 17 órától zenélnek majd az udvarban.
18:00 órától pedig a Generációs beszélgetésekkel várunk mindenkit szeretettel.
Az udvarunk kiemelt támogatója, az Abonett egész nap programokkal várja a fesztivál közönségét, a fesztivál teljes ideje alatt. Lesznek náluk szerencsekerék, kártyavár építés abonett szeletből, kézműves foglalkozás.
A részletes programtervünk a Művészetek Völgye programfüzet 41. oldalán, a Művészetek Völgye weboldalon (https://www.muveszetekvolgye.hu/location/1167) , illetve a Művészetek Völgye applikációban (Kultúrtér – Mese.habbal.) érhető el.
Hogyan próbáljátok évről évre úgy megszervezni a programokat, hogy kicsiknek és nagyoknak is változatos műsorokat kínáljatok?
A kulcs itt is a színvonal, a minőség, az érték, amit egy-egy program képvisel / ad.
A kreatív, alkotó foglalkozások mindegyike érdekes és izgalmas minden korosztály számára, hiszen az alkotás a legautentikusabb önkifejezési forma.
A gyerekkoncertek, beszélgetések, előadások tekintetében pedig hiszünk abban, hogy a minőségi gyerekprogramok a szülők számára is ugyanolyan élvezetesek, értékteremtők, mint gyermekeik számára.
A Völgy többi gyerekprogramjáról is tudsz mesélni? Van -e közreműködés más udvarokkal?
A Völgy minden évben rengeteg gyerekprogramot kínál, ezt az is mutatja, hogy a Papageno különkiadásként megjelenő Művészetek Völgye programfüzetben külön részt szentelnek a gyerekprogramok összefoglalásának ’Gyerekvölgy’ címmel (89. oldal).
Gyakorlatilag minden udvar készül gyerekprogramokkal, a teljesség igénye nélkül kiemelném:
A Kaláka Versudvart – itt minden délelőtt van Kerekítő foglalkozás, majd gyerekkoncert – mi éveken át itt töltöttünk minden délelőttöt a családommal.
A Művészetek Zöldjét rengeteg edukatív, játékos programmal (izgalmas kémiai kísérletek is) – az én gyerekeim imádták ezeket a játékos feladatokat (mi, szülők is).
A Harcsa Veronika udvarban délutánonként (16:30tól) van Ringató foglalkozás.
A Folk Udvarban gyerekek számára is érdekes kézműves foglalkozások mellett, táncház, délutáni előadások vannak.
A Cirque Du Tókert és az idén debütáló Romani Design Udvar is számos gyerekprogramot kínál Vigánpetenden.
Arra bíztatom hát a családokat, fesztiválozzanak együtt, fesztiválozzanak gyerekkel!
A Művészetek Völgyénél ideálisabb terepet nem tudok elképzelni erre.
Találkozzunk július 19-28. közt Kapolcson, a Művészetek Völgyében, a Kultúrtér – Mese.habbal. udvarban!
Várunk!
- AK –