Mobil: több, mint telefon
A „Mi lenne az egyetlen dolog, amit magaddal vinnél egy lakatlan szigetre?” kérdésre az emberek jelentős hányada valószínűleg azt válaszolná: a mobilomat. Egy 2014-es kutatás alapján a világon több, mint 1 milliárd ember használ okostelefont, Magyarországon pedig 11,5 millió hívásfogadásra alkalmas sim kártya van forgalomban.
Ismerd meg!
Az okostelefonok használói között egyre több a fiatal, akik nálunk, szülőknél már sokkal bátrabban és lazábban, sokkal több mindenre használják ezeket az eszközöket, mint azt mi gondolnánk. Egy tini számára alap, hogy legyen internet a telefonján, ezért nem árt, ha mi is tisztában vagyunk a veszélyforrásokkal, illetve azokkal a lehetőségekkel, amikkel megóvhatjuk őket a virtuális világ veszélyeitől.
A gyerekeknek a telefon alapvető kommunikációs eszköz: ezen keresztül tartják a kapcsolatot a barátaikkal, zenét hallgatnak, használják a közösségi médiumokat, fényképeznek, applikációkat töltenek le. Ebben a hatalmas információáradatban viszont sok kockázat leselkedik rájuk, és ránk, szülőkre is.
Hozzáférhetnek például káros tartalmakhoz, elektronikusan zaklathatják őket, a telefonjukon használt helyzetalapú szolgáltatások (GPS) miatt idegenek is kideríthetik a tartózkodási helyüket, képeket, videókat készíthetnek olyan helyeken, ahol azt nem lenne szabad. Ha közlekedés közben használják a telefonjukat, balesetveszélynek vannak kitéve, elveszíthetik, vagy ellophatják a telefont, és nem utolsó sorban, korlátozás nélkül hatalmas telefonszámlát csinálhatnak nekünk (mondjuk emelt díjas számok hívásával, amikkel például csengőhangot szeretnének letölteni).
Néhány egyszerű szempont szem előtt tartásával viszont sok fejfájástól megkíméljük magunkat, a gyerekeink pedig megtanulhatják tudatosan, felelősséggel használni a technikai eszközöket.
Ha telefont választunk a gyerekünknek, mindenképp az ő életkorának és érettségi szintjének megfelelő készüléket válasszunk. Döntsük el, hogy előfizetéses, vagy feltöltő kártyás megoldást választunk. Az előfizetés előnye, hogy az aktivitásról részletes számlát kérhetünk, amiből kiderül, ha káros tartalmakat használ a gyerek.
Ismét kommunikáció! Beszéljük meg a gyerekkel, milyen szolgáltatások léteznek, mik azok az emelt díjas számok és milyen veszélyek leselkedhetnek rá, ha meggondolatlanul használja a telefonját, hogyan tudja biztonságban tudni a készüléket, hogy ne lopják el, vagy ne veszítse el.
Töltsük le gyermekünk készülékére a Vodafone Guardian applikációt és állítsuk be, hogy kik és milyen időszakokban hívhatják vagy küldhetnek SMS-t a gyermeknek, illetve, hogy ő kikkel kezdeményezhet hívást vagy kinek küldhet szöveges üzenetet.
forrás: http://www.piknikmagazin.hu/digitalis-szulo