Szobrot állítanak Fésűs Évának Kaposváron
Az intézményvezető kezdeményezésére a névfelvétel mellett az óvoda előkertjében elhelyezik Fésűs Éva 48 centiméter magas mellszobrát, amely Gáspár András tervei alapján Spanics Katalin keramikusművész munkáját dicséri. Az óvoda új logót is kap, ezt a címjelző domborművön tüntetik fel, elkészítésére Kurdi Csilla textilszobrász kapott megbízást.
Fésűs Éva 1926. május 14-én született Cegléden, 1950-től nyugdíjba vonulásáig Kaposváron élt és gyors- és gépírónőként dolgozott.
Tízéves kora óta írt verseket, meseírói pályafutása rádiójátékokkal kezdődött az ’50-es években.
Húsz éven keresztül volt a Magyar Rádió Gyermekosztályának külső munkatársa, 353 műsora és 28 hangjátéka került adásba.
Az ő nevéhez fűződik a Nyúl a cilinderben, a Tapsikáné fülönfüggője, illetve az Aranypofácska.
1969-től a Magyar Televíziónak is dolgozott, ő írta A palacsintás király és a Csaló az üveghegyen forgatókönyvét. Mellette 24 mesekönyvet jegyez, utolsó kötete 2016-ban jelent meg A furfangos nyuszi címmel. A versírástól sem szakadt el, a mesekönyvvel egy időben jelent meg a felnőtteknek szóló Csepp víz.
Alkotásai a műmesék és a népmesei hagyományok sajátos ötvözetei, hősei ügyesek, furfangosak.
Munkásságát számos díjjal ismerték el: a Magyar Rádió és a Magyar Televízió Nívódíjjal jutalmazta, 1989-ben Somogy Megye Művészeti díját vehette át, 2001-ben a Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsa (IBBY) Magyarországi Egyesületének életműdíjával tüntették ki, 2004-ben Kaposvár díszpolgárává avatták.
2006-ban megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét, 2014-ben a Stephanus-díjat, 2017-ben pedig a Kossuth-díjat, utóbbit a magyar gyerek- és ifjúsági irodalmat gazdagító kiemelkedő életműve, tiszta és szép nyelvi eszközökkel megalkotott, örök érvényű emberi értékeket közvetítő meséi, televíziós és rádiós gyermekműsorai elismeréseként.
92 éves korában, 2019-ben érte a halál.
forrás: fidelio.hu