Ezerarcú nő – Ünnep a Skanzenben
A szentendrei Skanzen augusztus 19-20-i ünnepi programja Nagyboldogasszony ünnepéhez, Szűz Mária mennybevételének napjához (augusztus 15.) kapcsolódik. A katolikus egyház legnagyobb Mária-ünnepe egyben Magyarország patrónájának ünnepe, ami napjainkban tágabb értelemben minden nőnek szól. A Skanzen a női lét, a női életút sokféleségét a hagyományos női szerepekből, a paraszti társadalom szokásaiból kiindulva mutatja be. Beszélgetések, filmvetítés, irodalmi borkóstoló, jóga és kézműveskedés várja az érdeklődőket a Skanzenben.
A kézműves programokon kicsik és nagyok kipróbálhatják a hagyományos női munkákat. Kenyérsütés mellett vajköpülésbe, kézi mosásba, női társas munkákba, szövésbe kapcsolódhatnak be, de lesz ékszer- és fürdőgolyó készítés is. Arra a kérdésre keresik a választ a múzeumban, hogy mit jelentett régen és ma nőnek lenni. Nekem a nő … címmel modern közösségi kültéri alkotás készül, ahol bárki lerajzolhatja vagy festheti, hogy mit jelent számára ez a kifejezés. Az augusztus 19-i irodalmi borkóstoló Fejérvári Gergővel a női principium nyomába ered. Hamvas Béla segítségével nőborok és női borok között tesznek különbséget, de a Nő és a Bor misztériuma is szóba kerül.
Augusztus 20-án 11 órától Szécsi Noémi Régen minden lánynak jutott férj című könyvéről, a női szerepek és életút lehetőségeinek változásáról beszélget a könyv írójával Faár Tamara. Itt már nem csupán a paraszti sorsról lesz szó, de cselédek, munkásnők, középosztálybeli feleségek vagy éppen arisztokrata hölgyek tanulási lehetőségeiről, feleségszerepre való felkészítéséről, munkaköreiről. A Kisbodaki pajtában 13 órától pajtamozi lesz, ahol Mészáros Márta filmjét, az Aurora Borealis – Északi fény című filmet vetítik, utána pedig a filmhez kapcsolódóan ugyancsak női életutakról beszélgetnek.
Augusztus 20-án vendég lesz a Skanzenben a gyermekszegénység felszámolásáért küzdő Igazgyöngy Alapítvány. A múzeum Undi házának udvarán a menstruációs szegénységben élők megsegítésére szerveznek gyűjtést, hiszen Magyarországon becslések szerint több ezer olyan nő élhet, akiknek nincs pénze higiéniás termékekre. A Skanzen az Igazgyöngy Alapítvány támogatásával a mélyszegénységben élő nők helyzetére is szeretné felhívni a figyelmet ezen a rendezvényén.
Az ünnepi program bringatúrái ugyancsak a Női sorsok témáját járják körül, az Erdély tájegységben pedig várják a látogatókat a jól ismert élő történelem látványosság női karakterei.