Öt jóga pozíció gyerekeknek
A relaxáció elsajátítása hosszú folyamat, már kicsi korban is el lehet kezdeni tanulni. Néhány olyan pozíció, ami a kicsiknek sem okoz nehézséget.
A szülők, és általuk a gyerekek is általában akkor fordulnak a különböző relaxációs módszerekhez, ha valami problémájuk van, amit meg kell oldani.
Azonban ez nem helyes gondolkodás, mert ezek a gyakorlatok nem a problémák megoldására születtek, hanem a bennünk dúló harcok, érzelmi válságok, kétségek feloldására. Éppen ezért élethelyzettől és kortól függetlenül bármikor neki állhatunk az alapok elsajátításának.
A kicsiknek nagy előnyt és tudást adhatunk ezzel a kezükbe, hiszen mire felnőnek, tudni fogják hogyan kapcsolják ki magukat, ha egy kis nyugalomra van szükségük. Ez a tudás pénzben nem mérhető, de nagyobb az értéke, mint bármely tárgynak amit megvásárolhatunk.
1. pozíció
Lábaimat magam alá húzva ülök.
Belégzéskor jól kihúzom magam, kiegyenesítem a hátam és a karjaimat a magasba emelem.
Kilégzés során előre dőlök, a homlokommal megérintem a talajt, és közben a karjaimat hátra tartva próbálom magasra emelni, mintha csak szárnyak lennének.
A be és a ki légzést is egyenletesen végezzük, nem kapkodunk, nem sietünk, mert ez nem verseny.
Az egyik legfontosabb feladat még mielőtt nagyon belemerülnénk a pózokba, hogy gyermekünk vegyen egy nagy levegőt. Így egy pillanatra nem fog másra gondolni, csak arra, amit mi kértünk tőle, amit éppen csinál.
Az lenne a feladat, hogy az összes többi lélegzetvétel közben ugyanennyire összpontosítson, minden másra ne gondoljon ebben a kis időben.
2. pozíció
Térdre ereszkedem, és a két kezemmel támasztom magam, mint a kutya meg a cica.
Domborítom a hátam szép lassan, és közben egyenletesen beszívom a levegőt.
Utána homorítok, és közben fokozatosan kifújom a levegőt.
Ez a póz az izmok feszítése és ernyesztése révén segít minket megszabadítani azoktól a feszültségektől, amelyekről talán még magunk sem tudunk, mert még nem keredett felül rajtunk.
Megmozgatja, felfrissíti az izmainkat, friss vérkeringéssel árasztja el testünket, ezáltal mi is felfrissülünk, megkönnyebbülünk.
Belégzéskor behajlítom a térdeimet, mintha guggolni szeretnék.
A két karomat előre tartom, mintha valamit szeretnék arrébb tolni.
Kilégzéskor kiegyenesítem a lábaimat, és a karjaimat az ég felé tartom, mintha a felhőket szeretném elérni.
Ez a feladat a félelmek, rossz érzések elhárítását, elengedését segíti. Amikor magunk elé tartjuk kinyújtott karjainkat, akkor gátat szabunk a minket érő negatív hatásoknak, illetve eltoljuk magunktól azokat, amelyek már a lelkünkben dolgoznak.
A felfelé tartott kéz, pedig azoknak az érzelmeknek az elengedésében segít nekünk, amelyekkel már nincs dolgunk.
4. pozíció
Az egyik lábamat felemelem, behajlítom, és a talpamat a bokám fölé, vagy a térdem mellé támasztom.
A két tenyeremet a mellkasom előtt összeérintem.
Becsukom a szemem, és csak a légzésem hangját figyelem, ahogy ki és be szívom a levegőt.
Egy ideig nehéz lehet a pozíció megtartását megtanulni, de utána már rutinszerűen fog menni a dolog.
Az egyensúlyozós gyakorlatok mindenképp a figyelmet és a koncentrációt fejlesztik. Ilyenkor magunkra, az egyensúly megtartására, és a bennünk lévő csendre, légzési hangokra figyelünk. Minden mást kizárunk, így nyugalmat és összeszedettséget érezhetünk.
Leülök a földre, és a térdeimet magam alá húzom.
Ezután előredőlök, és megkeresem azt a pózt, amiben kényelmes így “feküdni”.
A két karomat magam mellé teszem de nem kell feszíteni.
Addig helyezkedjünk, amíg nem érezzük maximálisan kényelmesnek. A vállainkat leeresztjük, így az egész testünk nyugalmi állapotba kerül.
Ez a pihenés pozíciója. Amikor fizikailag fáradtak vagyunk, de nem tudunk elaludni, kikapcsolni, olyankor érdemes ebben a pózban eltölteni egy kis időt. Megnyugtat, és segít álomba szenderülni.
http://www.kicsisziv.hu/cikkek/5-joga-pozicio-gyerekeknek