A gimnázium útvesztőjében
Elkezdődtek a gimnáziumi évek? Sok a tennivaló, nagy a teher? Mi szülők azért vagyunk, hogy segítsünk ahol csak tudunk!
A gimnázium kihívást jelent a gyermekek számára. Rengeteg tantárgy, ugyanilyen sok új tanár, magas elvárások. Ebben az időszakban szokott a gyerekek hormonháztartása is megváltozni, ami még egy plusz nehézséget okoz a beilleszkedés, illetve teljesítés szempontjából.
Sokszor előfordul, hogy a gyerek túl sokat foglalkozik a társadalmi életével, és az iskolával kapcsolatos eredményei pedig visszaesnek. Itt van néhány útmutatás, ami könnyíthet a gyermekek dolgán.
Segítsünk a napok összeszervezésében
Ebben a korban a gyerekek sokszor úgy érzik, hogy rengeteg felé kell szakadniuk, és ezek közül csomó mindenhez valójában nincs is kedvük. Össze kell hangolni a tanulást, a külön órákkal, az edzést a barátokkal, és akkor még a családdal való időtöltést nem is számoltuk bele a képletbe.
Segítsünk a gyereknek, tanítsuk meg arra, hogyan ossza be úgy az idejét, hogy mindenre jusson, de azért pihenni is tudjon. Sokkal kiegyensúlyozottabb lesz, ha átlátja a napjait, és nem egy folyamatos rohanásként éli meg a mindennapokat.
Az idő és az erő egysége
A feladatok, tanulnivalók összeállításában nem csak az időt kell szempontként tekinteni, hanem a gyermek aktuális energiaállapotát is. Nem szabad túl sokat a nyakunkba venni, mert ami előrevetítve jó ötletnek tűnik, az nem biztos, hogy hosszútávon tartható.
Mindig csak annyit dolgozzunk előre, amennyit feltétlen szükséges, ne akarjunk túl szorgalmasak lenni, mert a gyerek tartalékai is végesek.
Mik az elvárások?
A gimnázium megkezdése előtt érdemes lefektetni azokat az elvárásokat, amelyeket közös céloknak tekinthetünk.
Fontos beszélgetni róla, kikérni a gyermek véleményét, hogy ő hogyan képzeli a gimis éveket?
Nem árt szépen lassan elgondolkodni az egyetemi/főiskolai irányokon sem, hogy tudjuk milyen tantárgyakba érdemes több energiát fektetni. Ha közösen állítjuk fel a mérföldköveket, akkor közösen is fogjuk megugrani őket!
Egészségügyi korlátok
Az iskolai nap végeztével érdemes beiktatni egy kis mozgást, még mielőtt újra az asztal fölé ültetjük gyermekünket. A folyamatos ülés, olvasás sem a gerincnek, sem a szemnek nem tesz jót. A testi-lelki felfrissülés nagyon fontos húzóerő, amit a sporttal remekül szinten tarthatunk.
Egyre többször kapnak a gyerekek olyan házi feladatokat, amelyeket az internet segítségével kell megoldani. Abból is megárt a sok, főleg ha összevonjuk a tanulással töltött internetezési időt a szabadidős böngészéssel. Máris egy egész magas számot kapunk, amit a gyermek a gép előtt tölt, ez szintén nem tesz jót hosszú távon.
Napi maximum 14 óra
Ez a maximum limit, amit a gyermek tanulással, sportolással és szórakozással tölthet, ezt követően kötelezően pihenni kell, hogy legyen ideje a szervezetnek regenerálni önmagát. Az alvásidő szent és sérthetetlen, akkor is be kell tartani, amikor épp el vagyunk maradva valamilyen teendővel.
A kialvatlan szervezet gyorsabban fárad, könnyebben megbetegszik, és mentálisan is gyengébb. Ezért kell minél többet pihenni, hogy egészségesek, energikusak, és lelkileg is felvértezettek legyünk!
forrás: www.kicsisziv.hu