Fel

Meseország itt van!

meseország

Meseország itt van!

 

Meseországba mindenki szeretne eljutni, s ez a vágy nem is teljesíthetetlen! Példa is van hozzá, csak követni kell, s az sem nehéz. Elég csupán csatlakozni a Magyar Olvasástársaság felhívásához: meséljen mindenki! Benedek Elek születésnapját ünnepelve immár hetedik alkalommal hirdeti meg a Népmese napját a Magyar Olvasástársaság, s biztat mindenkit, csatlakozzon saját rendezvényekkel e mesés ünnephez – ha másként nem, akkor legalább egy mesemondással.

 

Magyarország – Meseország!

A népmese lelkünk tápláléka. A nehézségeknél rejtett segítőket ad, a megoldást csodákkal könnyíti, határtalan szabadsággal felel a mindennapok szigorára. Ha felülünk a népmese táltos lovára, az megmutatja, mit kell tennie a szerencséjét keresőnek, s annak, aki híján van bárminek. A mesehősök figyelő szemmel és nyitott szívvel haladnak útjukon, akárcsak a rácsodálkozó és útját kereső gyermek. Ha így hallgatjuk a mesét, nem csupán a mesében találjuk meg csodatevő segítőinket – hanem a mindennapok során is. A legapróbb mesehallgatók, a kamaszok, a szülők és nagyszülők számára mindennapi táplálék a mese, ugyanakkor pótolhatatlan és utánozhatatlan élményt adó utazás – egészen Meseország kapujáig. Az pedig, aki mesét mond, vagy hallgat, egy szemvillanás alatt Meseországgá varázsolhatja akár egész Magyarországot.

 

Hetedhét országra szóló meseünnep – hetedszer

Benedek Elek nevét mindenki ismeri, s ez nem a véletlen műve. Élete során a mindig sikeresen küzdő mesehősök példáját követte: egyszerre volt újságíró, író, szerkesztő, kiadó, művelődés- és oktatáspolitikus, országgyűlési képviselő, mesegyűjtő, mesemondó. Az egyik legjelentősebb magyar mesegyűjtőként írásban is rögzítette a feltárt kincseket, s ezzel múlhatatlan érdemeket szerzett szellemi örökségünk ápolása terén. Egyúttal saját nevét is halhatatlanná tette – hiszen nincs olyan gyermek, ki ne találkozna meséivel, s ne vinné magával azokat kedves emlékként felnőttkorába. Nem ok nélkül való tehát az sem, hogy Elek apó születésnapját, szeptember 30-át javasolta a Magyar Olvasástársaság a népmese ünnepére, s az idei immár a hetedik alkalom, amikor megszervezik a népmese napjához kötődő rendezvényeket.

 

Csatlakozzon mindenki

A Magyar Olvasástársaság idén is felhívással fordul az iskolák, könyvtárak, közintézmények vezetőihez, elhivatott munkatársaihoz – s rajtuk kívül természetesen a családok apraja-nagyjához: csatlakozzanak az eseményhez, s meséljen mindenki! Szervezzenek akár programot e napra, vagy mondjanak, hallgassanak, olvassanak mesét, hiszen meséink megszólaltatják a múlt és jelen bölcsességét, a csodák nevetéssel, bátorsággal és erővel töltenek el bennünket. A csatlakozási szándékot és a tervezett rendezvény rövid leírását pedig küldjék el a nepmesenapja@gmail.com címre, hogy a Magyar Olvasástársaság honlapján közzétehessék.

 

Konferencia a szakmának

A népmese napjához kapcsolódó szakmai konferencia ezúttal Egerben lesz, s az idei tematikája a korai olvasásfejlesztés. A mesebeli gyerekek első 7 napja a gyerekkor 7 évének fontosságára emlékeztet. Az olvasás világában segítő, tanító táltosunkként repítenek a népmesék. A kisgyermekkorban hallott, majd egyre jobban megismert mesék a későbbi sikeres próbatételek zálogai. Így adnak az anyák hamuba sült pogácsát, s az apák felszerszámozott lovat gyerekeiknek!

A részletes program a www.hunra.hu oldalon, a „Konferenciák – Eger 2011” menüpontban található.

Magyar Népmese Napja: szeptember 30.

 

Nyulász Péter

Nincsenek hozzászólások

Komment hozzáadása