Minden negyedik gyerek magára marad a problémáival, de egyre több apa főz
A gyerekek meglátása szerint még mindig anya végzi a legtöbb feladatot otthon, de az apák is egyre aktívabbak. Minden negyedik gyerek magára marad a problémáival, és esti mese sem jár mindenkinek – erre jutott az SOS Gyermekfalvak felmérése, amely 163 budapesti gyereket kérdezett arról, ki milyen feladatokat végez a családban.
A kutatás legfőbb megállapítása, hogy a családok többségében a klasszikus női-férfi szerepek még mindig leképződnek – anya főz-mos-takarít, apa szerel és sportol a gyerekkel -, de a férfiak is egyre nagyobb részt vállalnak. Tíz családból három-négyben már nem csak az anyára hárulnak a háztartással és gyerekneveléssel kapcsolatos feladatok.
Bár kiemelkedően magas arányban a nők vannak kapcsolatban a gyerek köznevelési intézményével (64,4 %-ban csak ők járnak szülőire), minden negyedik családban apa is ott ül már időnként az értekezleteken. Jellemzően a családok többségében csak az anya viszi orvoshoz a gyereket (57,7 %) és marad otthon vele (50,9 %), ő takarít kizárólag (57,1 %) és készít reggelit (53,4 %). A családok közel felében azonban apa is segít a főzésben, elmegy ruhát venni a gyerekkel, zsúrra, koncertre és játszótérre viszi. A családok 60,7 %-ában a bevásárlást is közösen végzik a szülők.
A hagyományos női-férfi szerepeket követve a férfiak az elromlott dolgok megjavításában járnak élen, leginkább csak ők szerelnek a családban (68,7 %), ezen kívül a gyerekkel való sportolásban aktívabbak az anyáknál.
A nagyszülők legnagyobb segítséget a beteg gyerek otthoni ápolásában jelentenek: minden negyedik családban ők maradnak otthon az unokával.
És kivel beszélgetnek a gyerekek otthon? A családok közel felében mindkét szülővel, ha azonban egy gyereket valami bánt, tízből öt csak az anyukájához fordul. Minden negyedik gyerek viszont egyáltalán nem talál szövetségest és senkivel nem osztja meg bánatát. A gyerekek titoktartóak, de legalábbis nem a családtagjaikkal osztják meg azokat (38,7 %). A családok negyedében anya a titkok kizárólagos őrzője, szintén negyedében anya és apa együtt. Minden harmadik családban felváltva mesélnek a szülők, a többi esetben szinte kizárólag az anya. A 10 év alatti gyerekek közül minden hetedik mese nélkül fekszik le.
„A nők rengeteget vállalnak magukra a gyereknevelésből. Az SOS családokban 5-6 gyereket nevelnek a nevelőszülők, ami óriási leterheltség. Mi mindig biztosítunk segítséget számukra a gyereknevelésben és a háztartási munkákban. Míg korábban az SOS-ben az egyedülálló nevelőanya volt a jellemző, ma már a családok 20-30%-ban házaspárok vállalják a nevelőszülőséget, ahol az apák is kiveszik részüket az otthoni feladatokban. Mind egy nevelőcsaládban, mind a klasszikus családban fontos, hogy a gyereknevelés terhe ne csak az anyára háruljon. Az anyák jólléte alapvetően befolyásolja a gyerekek mentális és fizikai állapotát” – mondta Szilvási Léna, az SOS gyermekvédelmi programigazgatója.