Mobilozás vs. Gyereknevelés
A napokban furcsa eset történt velem.
Állok a metróban, mellettem fiatal anyuka, nagy tömeg.
A gyerek ül a földön, anya nyomkodja a mobilját.
Mobil felett néha kinéz, rászól a gyerekre, ülj bele a kocsiba.
Gyerek ül tovább a földön. Anya ideges. Ráparancsol, hogy álljon fel a gyerek.
Gyerek ül tovább a földön. Anya még idegesebb. Még intenzívebben nyomkodja a gombokat. A gyerekkel ordít, hogy azonnal álljon fel.
Gyerek ül tovább a földön, elkezd sírni. Anya egyre idegesebb. Tovább nyomkodja a mobilját. Majd elkezd ordítani, s bevágja a gyereket a babakocsiba. Beköti.
Gyerek ül a babakocsiban, ordít. Anya nyugodtabban nyomkodja a mobilt.
Gyerek ül a babakocsiba, ordít, taknya -nyála egybeolvad. Anya boldogan nyomkodja a mobilját. Mellette lévő idősebb férfi félhangosan mondja: ilyen gyerekeket ki kéne nyírni.
Gyerek ül a babakocsiban, ordít, alig kap levegőt már. Anya teljes nyugalomban nyomkodja tovább a mobilt. Idős bács, nagypapa jellegű halkan megjegyzi: Tedd már le azt a fránya telefont, s törődj a gyerekeddel!
Metró megálló. Anya leszáll az ordító gyerekkel. Gyerek ordít. Anya nyugtalan, mert el kellett tennie a mobilt és tolnia kellett a babakocsit.
A metrókocsiban csend. Mindenki utazik tovább. Gondolkodunk.
Vajon mi a fontosabb? Hol az anyai ösztön? Mit kellett volna tennem? Milyen furcsa reakciókat váltott ki az emberekből ez a jelenet?
Rá kellett volna szólnom az anyára? Vígasztalhattam volna a gyereket? Vagy csak arra gondolok, hogy én ilyet soha nem fogok csinálni.
S ti?
AK