Aranyvackor, Kisvackor és Gyerekirodalmi Napok – egyben
Az Aranyvackor a gyerekirodalom terén immár fogalom. Jól lehet, ezt az alkotói pályázatot nem mindenki ismeri, ám annál többen azt, amit e versengésnek köszönhetünk: nagyszerű gyerekkönyv szerzőket – írókat-illusztrátorokat, s az általuk alkotott köteteket. Február utolsó hétvégéjén immár a harmadik sorozat díjait osztják ki egy kiállítás és gyerekirodalmi konferencia kíséretében.
Aranyvackor és a kistesó
A 2007-ben, a Pagony Kiadó által alapított és kétévente megrendezésre kerülő Aranyvackor-díj és alkotói pályázat célja olyan professzionális meseírók és illusztrátorok felkutatása-megtalálása, akiknek a munkáiból mind képileg, mind tartalmilag igényes gyerekkönyv készíthető. Az Aranyvackor rendezését 2010-ben vette át a Magyar Gyerekkönyvkiadók Egyesülése.
A szervezők ezúttal a gyerekkorú alkotókra is gondoltak. Az elgondolás az, hogy közvetlenül is megszólítsák a gyerekeket, s így bevonva őket a „könyves folyamatokba”, közelebbi kapcsolatba hozzák őket a kortárs gyerekirodalommal. Ez az elképzelés hívta életre a Kisvackor pályázatot, melynek célja, hogy a felnőtteknek szóló Aranyvackor pályázat témájában a gyerekek csoportosan (minimum 5 fő, vezető tanár vagy könyvtáros pedagógus irányításával) alkothassanak könyvet vagy papírszínházat. A legjobban sikerült felnőtt pályaművekből kiállítást rendeznek, így a közönségnek is lehetősége nyílik a különböző szemléletmódok megismerésére, feldolgozására. A Kisvackorra beérkezett alkotások közül pedig – amelyek alkalmasak az internetes megjelenítésre, folyamatosan felkerülnek az Egyszervolt.hu meserovatába.
Az Aranyvackor kísérőrendezvényei – Kortárs Gyerekirodalmi Napok
Immár hagyomány, hogy a kiállítás mellett szakmai konferenciát is rendeznek, melynek témája – természetesen – a gyerekirodalom, a megcélzott közönsége pedig egyfelől azok, akik művelik a gyerekirodalmat, azaz az írók és illusztrátorok, másfelől pedig azok, akik segítik terjeszteni, továbbadni, felhívni rá a nagyközönség figyelmét, azaz a könyvtárosok és pedagógusok.
Az idei konferencia ennek megfelelően tagolódik, az első napon, február 24-én, csütörtökön, közvetlenül az Aranyvackor díjátadója után elsősorban olyan témákat kerülnek sorra, melyek az írók és illusztrátorok érdeklődésére tarthat számot. A második napon, február 25-én, pénteken délelőtt elsősorban a könyvtárosokhoz, délután a pedagógusokhoz szólnak az előadások, beszélgetések, a harmadik nap, február 26-a szombat a nagyközönségé, ahol színes programokkal várják a Petőfi Irodalmi Múzeumba a gyerekeket és szüleiket.
A Kortárs Gyerekirodalmi Napok (2011. február 24-26, Petőfi Irodalmi Múzeum) programja
2011. február 24., csütörtök
11.00-12.30: Aranyvackor pályázat eredményhirdetése, díjátadás, a kiállítás megnyitása.
Házigazda: Szigethy Katalin.
A nyertes pályaművekből felolvas Scherer Péter színész.
13.15-13.45: A szerzői jogokról Koltay Krisztina, a MASZRE jogásza beszél.
14.00-15.00: Kiadói kerekasztal-beszélgetés kiadói irányokról, tervekről, lehetőségekről és vágyakról.
Moderátor: Pompor Zoltán
Résztvevők: a Csimota, a General Press, a Holnap, a Két Egér, a Kráter, a Naphegy, a Pagony, a Scolar és a Vivandra kiadók szerkesztői
2011. február 25., péntek
9.00-9.45: Kortárs magyar gyerekirodalmi előadás és bemutató Berg Judittal
9.45-10.30: Mesék mai módra – korszerű mesekönyvek itthon és külföldön. Előadó: Paulovkin Boglárka
11.00-11.45: „Nyitva van az aranykapu…” – kortárs gyermekirodalmi hősök, íróik, költőik és olvasóik a könyvtárban – kerekasztal.
Résztvevők: Kucska Zsuzsa (FSZEK Terézvárosi Gyermekkönyvtár, Budapest) és Dienes Éva (FSZEK Sárkányos Gyerekkönyvtár, Budapest), Oláh Rozália (Deák Ferenc Megyei Könyvtár Gyermekkönyvtára, Zalaegerszeg), Nemes Ivánné Bányai Ilona (Illyés Gyula Megyei Könyvtár Szekszárd Gyermekkönyvtári részleg)
14.00-14.45: Részeg elefántokat minden iskolába! – avagy segít-e a kortárs irodalom a tanárnak? Lackfi János szubjektív előadása a kortárs magyar gyerekirodalomról
15.00-16.00: Kortárs magyar gyermekirodalom a felsőoktatásban – kerekasztal beszélgetés a Tanító- és Tanárképző felsőoktatási intézmények Magyar Tanszékeinek magyar irodalmat oktató munkatársainak részvételével.
Moderátor: Pompor Zoltán
Résztvevők: Merényi Hajnalka (ELTE TOK, Budapest), Lipócziné dr. Csabai Sarolta PhD (KF-TFK Kecskemét), dr. Gombos Péter PhD (KE-PK, Kaposvár), dr. Komáromy Sándor (ME-CTFK, Miskolc), Tancz Tünde (PTE-IGYFK, Szekszárd)
16.00-17.00: A kortárs gyerekirodalom oktatása a gyakorlatban – kerekasztal beszélgetés.
Moderátor: Nagy Attila olvasáskutató
Résztvevők: Csájiné Knézics Anikó (Tanítók Egyesülete), Fenyő D. György (Magyartanárok Egyesülete), Imre Napsugár (óvodapedagógus, Ágoston Művészeti Óvoda)
2011. február 26., szombat
10.00-10.30 A Kisvackor pályázat győztes pályamunkáinak bemutatója, díjátadás
Díszterem házigazda: Edinger Katalin
10.00-17.00 Kézműves foglalkozások
Erkélyes terem
10.00-15.00 NOHA Stúdió
14.30-16.00 Kun Fruzsina, Mészáros János „Rész és egész”
15.00-16.00 Kőszeghy Csilla – Bumburi a városban – játék, rajzolás
10.30-11.00 Papírszínház
Lotz terem
11.00-15.00 Mesesarok az ELTE TOK hallgatóival
Lotz terem
15.00-16.00 Filmvetítés – Finy Petra „ügy-es” könyveiből, a szerző részvételével
Lotz terem (A tesó-ügy, Az ovi-ügy, A doki-ügy)
17.00-18.00 Bátky András mesél a gyerekek közreműködésével
Lotz terem
10.30-11.00 A Kisvackor pályázat győztes pályamunkáinak bemutatója
Díszterem
11.00-12.00 Radírmocsok és egyéb zenés teremtmények! Lackfi János és a Sajtkukacz
Díszterem együttes koncertje
12.00 Bujtor Anna drámapedagógus játékos tárlatvezetése az Aranyvackor-kiállításon
Aula
16.00 Hétmadár – A Katáng zenekar koncertje
Díszterem
Mindhárom nap reggeltől estig kedvezményes gyerekkönyv vásár!
További információk a www.mgyke.hu oldalon.