Fel

Megfázás elleni tippek a kamrából

zöldésgek

Megfázás elleni tippek a kamrából

Erősítsük meg immunrendszerünket! Együnk sok vitamint, gyümölcsöt, halljuk mindenhonnan a jó tanácsokat. A sok mai készítmény mellett viszont nem szabad elfeledkeznünk nagyanyáink bölcsességeiről sem. Arról, hogy anno milyen trükkökkel védték az egészségüket. Nem kell hozzá más, csak egy kis ötletesség, odafigyelés, s ami még jó benne, hogy nem kerül sokba.

Zöldség, ami gyógyít

Torma, gyömbér, erős paprika, vöröshagyma, fokhagyma. Ugye mindenkinek van otthon ezekből a zöldségekből. Főzünk vele, ízesítünk, de gyógyíthatunk is. Néhány recept ezekre:

– Torma

A frissen lereszelt torma kitisztítja a hörgőket, és az arcüregekben lévő dugulást is képes enyhíteni. A tormában lévő izotiocianát nevű vegyület hatására a légutak könnyebben megszabadulnak a váladéktól, csökken a gyulladás, a légzés könnyebbé válik.

– Gyömbér

Enyhíti a köhögést, csökkenti a torokfájást, és egyben a vírusokkal szemben is képes felvenni a harcot.  Kínában és Indiában már évszázadok óta használják a gyömbért a megfázás kezelésére.. Influenzás időszakban igazi orvosság a gyömbértea mézzel és citrommal. Egy darabka friss gyömbért tegyünk forrásban levő vízbe, majd hagyjuk ázni öt percig. Szűrjük le, és ízesítsük mézzel, citrommal. Kortyolgassuk egész nap.

– Erős paprika

A csípős fűszer leginkább a hörgőkben és az arcüregekben lévő dugulást enyhíti. A paprika csípősségét “okozó” kapszaicin stimulálja a váladéktermelő sejteket a tüdőben és az orrüregben, illetve segíti a váladék eltávolítását. Hasonló a hatása a Cayenne-borsos teának, melyet házilag készítsünk el: egy negyed teáskanál Cayenne-borsot adjunk egy bögre forrásban lévő vízhez, ízesítsük frissen facsart citromlével, egy kevés gyömbérrel, és édesítsük mézzel.

Vöröshagyma

Kitisztítja a hörgőket, és az arcüregekben fellépő dugulást is enyhíti. A népi gyógyászatban az asztma gyógyszere. Emellett egyes másodlagos baktériumfertőzéseket, mint például a tüdőgyulladást is képes legyőzni. A kipréselt nyers hagymalevet narancslével vagy grépfrútlével fogyaszthatjuk, ekkor nem érződik annyira az intenzív íz.

Fokhagyma

Helyi antibakteriális hatást fejt ki, segítségével elmúlik az orrdugulás, javul az étvágy. Náthás időszakban hetente legalább egyszer együnk nyers fokhagymát, vagy igyunk naponta alkoholos fokhagymacseppeket. A gyerekek nem szívesen eszik meg a nyers fokhagymát, de pirítósra kenve, még ők is szívesen elrágcsálják.

Cékla

A céklából készült ital segít leküzdeni a náthát és az influenzát. Gyógyhatását, mely nyersen a legnagyobb, a benne található vitaminoknak, ásványi anyagoknak, valamint fitovegyületeknek köszönheti. Rendkívül gazdag folsavban, C- és B-vitaminokban. Gyümölcscentrifugában kipréselt levét répa- és almalével fogyaszthatjuk. Salátákat nyersen is gazdagíthatunk vele.

Húsleves és forralt bor

Forralt bor

A népi gyógyászat egyik legjobb módszere a melegen gőzölgő, illatos forralt bor elkortyolgatása. A bort – legyen az vörös vagy fehér – forralás előtt érdemes vízzel felhígítani. Ezután már kedvünk szerint fűszerezhetjük fahéjjal, szegfűszeggel, mézzel.

 Húsleves

A kutatók a tyúkhúsleves vizsgálatakor a legfontosabb hatóanyagoknak a vitaminokat, ásványi anyagokat, fitokemikáliákat találták, és egy aminosavat, melyet ciszteinnek hívnak. A házi húsleves még jobban enyhíti a tüneteket, ha fokhagymával, Cayenne-borssal vagy curryvel ízesítjük.

C-vitamin bomba

Sokan vitatkoznak, hogy melyik növény tartalmazza a legtöbb C-vitamint. Védekezés szempontjából teljesen mindegy, hogy melyik növény is nyerne, a lényeg, hogy ismerjük őket, és használjuk.

Csipkebogyó

A legjobb, ha nyersen szedjük, tiszta, védett helyen, főleg erdőkben. Még ott helyben is eszegethetjük a finom termést, de ha megszárítjuk, akkor finom tea is készülhet belőle. Figyelem a csipkebogyókat soha ne forraljuk, csak langyos vizet öntsük rá, s úgy igyuk! Előző este áztassuk be, s másnap a frissen főzött, de már kihűlt teával vegyítsük össze.

Citrusfélék

A citrusgyümölcsök amellett, hogy C-vitamin-bombák, tele vannak gyulladáscsökkentő antioxidánsokkal. A lázas állapottal vagy hányással járó influenzában is segítenek pótolni az elvesztett folyadékot, és csökkentik a tünetek intenzitását. Érdemes venni grapefruit mag kivonatot, amelyet teába, vagy gyümölcslébe csepegtetve fogyasszuk.

Savanyú káposzta

A vecsési savanyú káposztánál nincs is finomabb, s bizony ennek a finomságnak nagyon magas a C-vitamin-tartalma. Ezért egy-egy vajas kenyér mellé, nyugodtan tálaljunk fel, finom káposztát is!

Öreganyáink receptjei:

 Hagymatea

Két-három fej vöröshagymát mossunk meg jó alaposan héjastul, és vágjuk össze. Főzzük néhány percig egy liter vízben. Ízesíthetjük szárított kamillával, hársfával is. Pirítsunk meg három evőkanálnyi barna cukrot, és hígítsuk fel a hagymafőzettel. Mézzel édesítve igyuk, aprókat kortyolgatva.

Antibiotikum helyett: mézes fokhagyma Két gerezd fokhagymát nyomjunk át fokhagymanyomón, majd keverjük el 1 teáskanál mézzel. Naponta 4-5-ször ismételjük, hiszen ez a legjobb természetes antibiotikum, 2-3 nap alatt kitakaríthatja a kórokozókat a szervezetből.

Almásy Katalin

www.kati-patika.blogspot.com

Nincsenek hozzászólások

Komment hozzáadása